FSMR32-14-13-A
FSMR32-14-13-A
Manufacturer
Ruland
Description
14mm X 13mm Bores
31.8mm Od 44.5mm Length
Six Beam Coupling
Aluminum Set Screw Style
Brand
Ruland
Forged Set Screw
M6
Maximum Speed
6000 RPM
Temperature
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Country of Origin
USA
Product Group
F-Series Six Beam Coupling
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Zero-Backlash?
Yes
UNSPC
Seating Torque
7.2 Nm
Static Torque
5.08 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.54 Nm
Dynamic Torque Reversing
1.27 Nm
Torsional Stiffness
0.71 Deg/Nm
Angular Misalignment
3.0 deg
Parallel Misalignment
0.38 mm
Hex Wrench Size
3.0 mm
Number of Screws
4 ea
Length (L)
1.750 in (44.5 mm)
B2 Max Shaft Penetration
21.4 mm
O.D. (D)
1.250 in (31.8 mm)
Material
Aluminum
Bore (B1)
14 mm
Bore (B2)
13 mm
Keyway
No
B1 Max Shaft Penetration
21.4 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Tariff Code
Screw Material
Alloy Steel
Screw Finish
Black Oxide
ISO 9001:2015
Certified
REACH
Compliant
RoHS3
Compliant
Conflict Minerals
Axial Motion
0.25 mm